Jestem tancerką, choreografem, prowadzę szkołę tańca flamenco La Pasión. Zamiłowanie do tańca towarzyszy mi od najmłodszych lat. W wieku 7 lat rozpoczęłam naukę baletu w Społecznej Szkole Baletowej w Krakowie, a następnie od 13 roku życia kontynuowałam naukę w Studio Baletowym Opery i Operetki Krakowskiej.

W tym czasie poza tańcem klasycznym, brałam udział w zajęciach z tańca współczesnego, jazzu, tańca charakterystycznego, tańca historycznego. Pierwsza okazja do wzięcia udziału w warsztatach flamenco (Biennale Tańca Współczesnego - Poznań), które od zawsze pociągało mnie i fascynowało, zdarzyła się w 1998 r.

Moim pierwszym nauczycielem był Elias Morales Perez, kolejnymi Rocio Chacon, Laura la Risa, Felipe Mato, La Antonia, Magdalena Navarrete, Marta Dębska, Rosa Estrella, Clarisa di Salvo. Od tego czasu regularnie biorę udział w warsztatach flamenco, zarówno w kraju, jak i za granicą. Korzystam także z warsztatów innych technik, szczególnie z tańca współczesnego.

W roku 2007 ukończyłam kurs choreografii scenicznej w krakowskiej szkole „Artystyczna Alternatywa”.

Poza tańcem flamenco interesuje mnie ruch i taniec jako zjawisko ogólne, to jak wpływa on na nasze zdrowie, samopoczucie, postrzeganie otaczającej nas rzeczywistości. W roku 2011 odbyłam warsztaty terapii przez ruch (XVIII Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego w Bytomiu).

Jako tancerka flamenco występowałam początkowo z zespołem Aire Andaluz, a następnie Compania Flamenca. W 2002 r. stworzyłam grupę La Pasión, z której następnie powstał profesjonalny zespół taneczny Apasionados.

Występowałam na scenie Teatru Starego w Krakowie w spektaklu „Tango Gombrowicz” (2003-2005), w teledysku zespołu Brathanki, gościnnie na koncertach zespołów Viva Flamenco, Que Passa i Art Color Ballet. Z zespołem Apsionados występowałam z duetem Marta i Richard Moir.

Jako choreograf pracuję tworząc repertuar dla zespołu Apasionados, przystosowany zarówno na występy kameralne, jak i duże projekty sceniczne. Tworzę choreografie do spektakli (m.in. dla grupy reprezentującej Kraków na festiwalu „Festival Escolar de Teatro Espanol”, do spektaklu „Dzwonnik z Notre Dame” grupy De Oriunde, „Apasionados”, „Inny” dla Stowarzyszenia Puente del Arte). W swojej pracy bazuję na tańcu flamenco, ale czerpię inspirację także z innych stylów tanecznych, co pozwala mi na tworzenie własnego stylu.

Prowadzę szkołę tańca flamenco La Pasión w Krakowie, w której jestem instruktorem flamenco. Wieloletnie doświadczenie pozwoliło mi na wypracowanie własnej metody nauczania, w której poza nauką nowych kroków, zwracam uwagę na technikę, oraz na to, aby każda osoba z którą pracuję czerpała radość z tańca i rozwijała swój indywidualny potencjał. Część moich uczniów jest teraz doświadczonymi tancerzami i instruktorami flamenco.

Jestem autorem programu Teatr Tańca Flamenco, gdzie uczniowie poza tańcem flamenco poznają też inne style taneczne, rozwijają świadomość ruchu i uczą się tworzenia własnych etiud i spektakli tanecznych.

Jestem wiceprezesem Stowarzyszenia Puente del Arte. W ramach pracy dla Stowarzyszenia prowadzę zajęcia z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym, m.inn. niepełnosprawnymi intelektualnie i z osobami starszymi. Tworzę projekty integracyjne, w których osoby te występują razem z uczniami szkoły La Pasión.

Agata Kaja Będkowska-Klar na  Facebook